Blockchain چیست؟ قسمت اول

در این عصرکلمه blockchain  با افزایش محبوبیت bitcoin بر سر زبان ها افتاده است . اگر چه  این مفهوم فن آوری در اواخر دهه 90 بوجود آمده است ، اما پتانسیل آن تا زمانی که bitcoin از آن استفاده نکرده بود ناشناخته بود . blockchain  که امروزه ما از آن استفاده می کنیم توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی شده است . ریشه او و هر گونه اطلاعاتی در مورد ساتوشی ناکاموتو تا این تاریخ مشخص نمیباشد .

همانطور به نظر می رسد ، اکثر افراد سعی در فهمیدن مفهوم فن آوری blockchain  دارند. هدف این مقاله توضیح مفهوم پایه ای که blockchain چیست و چگونه کار میکند ، پس بیایید   وارد بحث شویم .

بلاک چین چیست ؟

برای شروع ، فکر کنید که یک blockchain زنجیری از بلوک ها  است که به ترتیب زمانی به هم وصل شده اند ، در هر بلوک امکان ذخیره اطلاعات راوجود دارد . این زنجیره به هیچ شخصی و یا شرکتی تعلق ندارد ( غیر متمرکز ) ، برای همین کپی دقیق از این زنجیره در تمامی کامپیوتر های شخصی افرادی که در شبکه بلاک چین حضور دارند وجود دارد ( توزیع شده ) . شبکه بلاک چینً، یک شبکه نظیر به نظیر میباشد که هر کامپیوتر درون شبکه  می تواند مستقیما و بدون واسطه به کامپیوتر دیگر درون شبکه متصل شود . اگر شخصی همین حالا به شبکه بپیوندد ، او هم دقیقا همین کپی از زنجیره را دریافت خواهد کرد . این ویژگی باعث می شود بلاک چین غیرمتمرکز و همچنین توزیع شده باشد .

سیستم بلاک چین به هر شخصی درون شبکه اجازه می دهد تا بلوک های  معتبر اطلاعات را درون زنجیره اضافه کند اما تغییر اطلاعات داخل بلوک به لطف رمزنگاری و مکانیزم های دیگر حفاظتی تقریبا غیر ممکن است . به همین خاطر بلاک چین به یک زنجیره الحاقی معروف است .

منبع: www.medium.com

Leave your comment