Blog archive

BigData

هر سال وب سایت Stackoverflow نظرسنجی ایی را برگزار می کند تا وضعیت صنعت توسعه نرم افزار را روشن و مشخص سازد. امسال بیش از 100 هزار نفر در این نظر سنجی شرکت کرده بودند. ایران با داشتن 0.9% شرکت کنندگان رتبه 21 ام را داشت.

 

مطالعه نتیجه این نظرسنجی را به همه توسعه دهندگان و مدیران شرکت ها توصیه می کنم تا تصویر شفاف تری از آینده پیدا کنند. برخی از نکات جالب از نظر من به شرح زیر هستند:

 

* پر استفاده ترین IDE در بین شرکت کنندگان Visual Studio Code و Visual Studio بوده اند. هر کدام سهمی تقریبا برابر با 35% داشته اند.

 

* نزدیک به 50% توسعه دهندگان از ماشین های ویندوزی استفاده می کنند. سیستم های مک و لینوکس هر کدام سهمی برابر با 25% دارند.

 

* کنترل نسخه GIT تقریبا همه رقیبان دیگر نظیر SVN و Team Foundation Version Control را منسوخ کرده و نزدیک به 90% افراد از گیت استفاده می کنند.

 

* برای اشتراک دانش و مدیریت تیم سیستم های Slack و Jira پر استفاده ترین هستند و تقریبا نیمی از شرکت کنندگان از این دو استفاده می کنند. با کمال تعجب سرویس های مایکروسافتی در این حوزه هیچ بُردی ندارند.

 

* محبوب ترین فریم ورک ها به ترتیب Angular و React و dotNet Core و سپس Java Spring می باشند.

 

* نزدیک به 50 درصد توسعه دهندگان در حال توسعه سیستمی برای استقرار در لینوکس هستند و نزدیک به 35 درصد برای پلتفرمی ویندوزی سیستم طراحی می کنند. پلتفرم بعدی اندروید با 20% می باشد.

 

* دیتابیس MySQL با نزدیک به 60% پیشتاز می باشد. سپس SQL Server با 42% محبوب ترین دیتابیس می باشد. جایگاه بعدی متعلق به PostgreSQL می باشد. فراموش نکنیم که دیتابیس های اول و سوم بر خلاف SQL Server رایگان هستند.

 

* دیتابیس درون حافظه ای Redis، محبوب ترین سیستم برای استفاده به عنوان Cache می باشد.

 

* زبان های برنامه نویسی به ترتیب محبوبیت Java و سپس Python و سپس C# و سپس PHP می باشند.

 

گزارش نشان از رشد فزاینده ای در حوزه های مرتبط با "DevOps" و همچنین "Machine Learning" و "Data Science" حکایت می کند. این پوزیشن ها دارای حقوق های بسیار بالا و تقاضای زیادی هستند. علت رشد محبوبیت بالای زبان پایتون که زبان اصلی یادگیری ماشین هست و سایر کتابخانه ها نظیر "TensorFlow" می تواند همین باشد. اهمیت این حوزه ها به قدری است که مدیریت گوگل در کانادا اذعان داشت تا 5 سال دیگر افراد ناآشنا با حوزه "یادگیری ماشین" همه مزیت رقابتی خود را از دست خواهند داد.

Leave your comment